Turistické lety

Žamberk je často nazýván brána do Orlických hor. Že tomu tak skutečně je, se můžete přesvědčit přiněkteré z námi vybraných tras turistických letů, které se nabízejí uskutečnit z letiště Žamberk. Již při pouhém 15-ti minutovém letu můžete shlédnout z ptačí perspektivy nejbližší okolí Žamberka s mnoha vzácnými pamětihodnostmi i s krásami nevšední přírody Orlických hor.
 

   Dárkový certifikát

Překvapte svou rodinu, přátele, obchodní partnery nebo zaměstnance a věnujte jim turistický let. Výborný nápad pro příležitost narozenin, výročí, svátků nebo dovolené. Jednoduché pro Vás, zábavné a vzrušující pro obdarované.
Kontaktujte nás a my vše zařídíme.

Doba letu i trasa je závislá na Vašem přání.
Můžeme Vám doporučit následující trasy:

Trasa A - "Hrady, zámky"
Let povede přes Litice, Potštejn, Homoli, Častolovice a Rychnov nad Kněžnou.
Doba letu: 25 minut

Trasa B - "Orlické hory"
Let povede přes Rychnov nad Kněžnou, Deštné v Orlických horách, Říčky a Rokytnici v Orlických horách.
Doba letu: 30 minut

Trasa C - "Pastvinská údolní nádrž"
Let povede přes Klášterec nad Orlicí, Pastviny, hráz Pastvinské přehrady a Žamberk.
Doba letu: 15 minut

Trasa D - "Suchý vrch"
Let povede přes Pastviny, Suchý vrch, Jablonné nad Orlicí a Letohrad.
Doba letu: 25 minut

Trasa E - "Jeseníky - Praděd"
Let povede přes Pastviny, Králíky, Hanušovice, Praděd, přečerpávací vodní nádrží Dlouhé stráně, Suchý vrch a Jablonné nad Orlicí.
Doba letu: 55 minut

 

Litice

Litice Zřícenina hradu Litice (470 m n. m.)
Původní gotický hrad Drslaviců, vystavěn na Hradním kopci nad obcí Litice nad Orlicí. Od r. 1371 patřil rodu Jiřího z Poděbrad. V roce 1421 byl hrad spojenci Zikmunda obležen a vypálen. V 15. století postaven nový hrad s vnitřní opevněnou částí. Hrad zpustl v 17. století. V blízkosti hradu je z velké dálky viditelný žulový lom.
 

Potštejn

Potštejn Zřícenina hradu Potštejn (315 m n. m.)
Gotický hrad vystavěn na kuželovitém hradním kopci v letech 1280-84. V r. 1339 po dobytí rozbořen a zabrán Karlem IV. V letech 1346-55 byl znovu postaven a r. 1495 prodán Pernštejnům. V 16. stol. přestavován, v 17. stol. zpustl. V současné době opravována zřícenina hradu. Hrad je dějištěm povídky Aloise Jiráska "Poklad".
 

Homole

Homole Barokní mariánský poutní kostel P. Marie Bolestné vybudován v letech 1692-96 Terezií Eleonorou z Ugartu. Vnější schodiště se 153 stupni a 16 odpočívadly vyzdobeno sochami r. 1767 představujícími sv. Vojtěcha, Leonarda, Vincence z Pauly, Antonína Paduánského, Jana z Mathy a Felixe z Valois, na balustrádě Ježíš Kristus s Marií. Díla pocházejí z dílny Hendrichů z Litomyšle. Při pravé straně schodů hostinec z r. 1757.
 

Žampach

Žampach Zřícenina hradu Žampach (546 m n. m.)
Hrad byl založen na přelomu 13. a 14. století. Za Jana Lucemburského zde sídlil loupeživý rytíř Jan ze Smojna, řečený Pancíř. V roce 1355 byl kralevicem Karlem dobyt a Pancíř oběšen. Hrad zpustl koncem 16. století.
 

Letohrad

Letohrad Předchůdcem města byl hrad Geyersberg, který stával v místě zvaném "Hradisko". Zpustl v 15. století. Městečko vzniklo z podhradí a do r. 1946 se nazývalo Kyšperk. Dnešní Letohrad vznikl spojením Kyšperka, Orlice, Kunčic, Jankovic a Červené.
 

Jablonné nad Orlicí

Jablonné nad Orlicí Jablonné nad Orlicí (421 m n. m.)
Vzniklo kolonizací ve 13. století jako poddanské městečko na podkraji pomezního hvozdu s právem vybírat clo (latinsky Gablona).
 

Suchý vrch

Suchý Vrch Rozhledna na Suchém vrchu (995 m n. m.)
 

Pastviny

Pastvinská přehrada Údolní přehrada Pastviny (495 m n. m.)
Původní osada založena pastevci Žampašského panství v 16. století. V letech 1932-38 byla vybudována na Divoké Orlici přehradní nádrž Pastviny. Jezero je asi 7km dlouhé s plochou více než 100 ha a objemem zadržované vody 11 mil. m3. Kamenná zděná hráz je 43m vysoká a 193m dlouhá. Asi 1km pod hlavní hrází je vyrovnávací nádrž zvaná "Malá přehrada v Oudolí" s 9,5 m vysokou a 40m dlouhou hrází. Pastviny slouží jako známé rekreační středisko.